ARTYKUŁY

WOODSTOCK PO RAZ ÓSMY  (25 lipca 2002)

 

45 na 20 metrów to wymiary nowej, zaprojektowanej specjalnie na tegoroczny Przystanek sceny. Wystąpi na niej 30 zespołów. Muzyka uderzy z siłą 100 000 W. Wszycsy powinni być zadowoleni, nawet jeśli pobity zostanie rekord frekwencyjny sprzed dwóch lat, kiedy to do Żar przyjechało 250 tys. młodych ludzi.

 

Dźwięki "Przystanku Woodstock" zabrzmią już po raz ósmy. Ideą, przygotowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy koncertu, jest podziękowanie wszystkim wolontariuszom biorącym udział w kolejnych edycjach WOŚP. Największa w Europie impreza muzyczna odbędzie się w dniach 2 i 3 sierpnia. Podobnie jak w ubiegłych latach miejscem spotkania będzie teren byłego lotniska w Żarach.

 

200 kranów i bankomat
W pobliżu Przystanku tradycyjnie przygotowany zostanie polowy peron, na którym zatrzymywać się będą specjalne festiwalowe pociągi. Wybierając się na imprezę warto zajrzeć na strony internetowe www.wosp.org.pl , gdzie zamieszczony zostanie dokładny rozkład jazdy. Tymczasem działa już Bank Podróży, w którym znaleźć można kilkaset ogłoszeń z całej Polski od ludzi szukających towarzystwa na wspólny wyjazd.

Na miejscu organizatorzy przygotowują 200 kranów i 350 toalet. Ze światem skontaktować się będzie można z 50 kabin telefonicznych, polowego stanowiska Poczty Polskiej i kawiarenki internetowej. Brakującą kasę wypłaci bankomat PEKAO S.A.

Pożywienie serwować będzie kilkadziesiąt stanowisk gastronomicznych. Dla osób pełnoletnich prowadzona będzie sprzedaż piwa, którego będzie się można napić zarówno w trakcie koncertów, jak i podczas nocnych seansów w kinie polowym.

Oprócz tego uruchomione zostaną m.in. pralnia, biuro rzeczy znalezionych, skup odpadów wtórnych i płatny parking, dla wszystkich, którzy zechcą na chwilę odwiedzić Przystanek Woodstock. Na miejscu pojawią się przedstawiciele organizacji, takich jak Klub "Gaja", Amnesty International, Pacyfistyczna Komenda Uzupełnień, itp.

 

Miasto jest bezpieczne
Zeszłoroczna impreza została oceniona przez policję i władze Żar, jako niezwykle spokojny i profesjonalnie przygotowany festiwal. Organizatorzy pragną, by tak było i w tym roku. Porządku pilnować będzie 1000-osobowy Pokojowy Patrol, złożony z ludzi, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia, prowadzone przez instruktorów Polskiego Czerwonego Krzyża i funkcjonariuszy policji. Do nich będzie można zgłaszać się z wszelkimi problemami. Znak rozpoznawczy to czerwone i żółte koszulki z logo patrolu.

Obok stanowisk patrolu (za sceną główną i po jej przeciwległej stronie), funkcjonować będą szpitale polowe. W obu miejscach czuwać będą dyżurne karetki pogotowia oraz specjalistyczne ekipy ratownicze GOPR i PCK.

- Będzie też ochrona - nieliczna, ale zawodowa. Ta sama od lat, która wie, co do niej należy. Jest także policja, głównie w mieście. Bardzo dobrze się nam z nimi współpracuje na koncercie. Rozumieją naszą filozofię i nie próbują się wciskać na siłę. Miasto jest bezpieczne - twierdzą przedstawiciele WOŚP.

 

Przede wszystkim muzyka
Główny punkt festiwalu to oczywiście koncerty. Spośród 400 zgłoszeń wybrano 30 zespołów, które wystąpią podczas tegorocznego Przystanku. Muzyka będzie przeróżna, według zasady "dla każdego coś miłego". Wystąpią kapele folkowe i bluesowe posłuchać będzie można punka, ska, rocka i metalu.

Najwięcej działo się będzie na scenie głównej. W piątek tradycyjnie koncert otworzy Orkiestra Dęta z Żar. Później, m.in. Carrantuohill, Blade Loki, Blitz, niemiecki Die Toten Hosen, Hey, T.Love i Amerykanie z grupy Shelter.

Sobotni maraton zacznie grupa Banaszak & The Best. Kontynuatorzy to m.in.: THC-X, De Press, Sweet Noise i Pidżama Porno. Festiwal zakończy się spokojnie występem Raz Dwa Trzy.

 

Folk i Indie
O godz. 17.30 granie rozpoczynać będzie również scena folkowa, na której w trakcie dwóch festiwalowych dni pojawią się m.in. Orkiestra Dni Naszych, Trebunie Tutki & Orkiestra Kiniora, rzeszowscy Haratacze i Kapela ze Wsi Warszawa.

Trzecia scena usytuowana będzie w Pokojowej Wiosce Krishny. Posłuchać tu będzie można tradycyjnej muzyki indyjskiej, obejrzeć przedstawienia teatralne i pokazy indyjskiej mody i tańca, a także wziąć udział w cyklu wykładów. Wieczorami muzyka współczesna i muzyka hard core.

Start już za 8 dni.

 

Grzegorz Król
NOWINY Gazeta Codzienna, 25 lipca 2002

<<< WSTECZ